1-copy-1080×784

Block house

Family house near Divoká Šárka

The Block House is positioned at the bottom of a sloping plot to maximise the views of the landscape, the enjoyment of the garden and the intimacy of the occupants.

The central theme of the building is its subdivision into blocks and the merging of the building and the character of the surrounding buildings. Emphasis is placed on taking advantage of the sloping site and the natural garden.

The house is therefore designed as a three-storey building on a rectangular plan, woven into the terrain with sloping green roofs. The layout is deliberately zoned by floor, both horizontally and vertically. The individual blocks are coherent masses that help articulate the overall expression of the building.

The masses are offset from each other by about 10 degrees, making them stand out slightly from the classic rectangular plan. This accentuates the vertical articulation and gives the architecture an interesting and original feel.

The sloping site was both a challenge and a stimulus for ideas.

In the end, it was possible to link the different height profiles both functionally and visually. The elegant functional and visual transition from the garden behind the house to the living room and kitchen is almost barrier-free. Similarly, one floor below the house opens up to the street level. The height difference is bridged and the occupants of the house can enjoy the benefits this brings.

Horizontal zoning

The first underground floor houses the main entrance of the house, a spacious garage, technical facilities and SPA.

On the second floor we find the daily living area, which consists of a living room connected to the open kitchen and dining room, designed so that both longer glass facades offer maximum views of the garden but also the valley of the Tichá Šárka. There is also an office (guest room) and a bathroom with toilet.

On the third floor there is a resting zone with two children’s rooms, parents’ bedroom with a dressing room and a bathroom. All rooms are oriented to the garden with access to the roof terrace.

The mass of the house is formed by three boxes sitting on top of each other with different angles of rotation, so that the building gets the right rhythm and a pleasant visual perception.

Depending on the side of the building, the angular variation in the plan varies between 10 and 13 degrees. The overlapping of the individual Boxes also creates protection against overheating of the house through its large glazed surfaces set in anthracite aluminium frames.

The façade is made up of a combination of light-coloured plaster and wooden slats. The first floor is designed in stone cladding.

Other projects

kontakt1@2x
Jdete do toho?

Vytvoříme tak celistvý funkční produkt, který má jednotný koncept.

PROCES REALIZACE

 • 01
  Studie
 • 02
  Projekt
 • 03
  Inženýring
 • 04
  Realizace
 • 05
  Interier
 • 06
  Identita
 • 07
  VR prohlídka
 • Architektonická studie
 • Projektová dokumentace
 • Inženýrská činnost
 • Stavba domu
 • Návrh interiéru
 • Identita značky
 • Virtuální prohlídka
01 / 07
 • 01
  Architektonická studie

  Dokážeme vaše představy zformovat do jednoduchého a účelného konceptu, který bude odrážet váš názor na život.

  Vytvoříme vám studii, jejímž obsahem bude zejména dispoziční, hmotové a materiálové řešení objektu – včetně fotorealistické vizualizace domů a videa, abyste se do prostoru dokázali vžít a zamilovali si ho.

  Nově také nabízíme možnost projít si projekt ve virtuální realitě.

 • 02
  Projektová dokumentace

  Vytvořenou studii přetransformují naši architekti do všech fází projektové dokumentace tak, aby se zachoval koncept domu a jeho výraz.

  Pohlídáme si detaily a navrhneme vám nejoptimálnější konstrukci objektu. Spolupracujeme s nejlepšími odborníky v oboru, kteří nám pomáhají udržet tu nejvyšší kvalitu technologií.

 • 03
  Inženýring

  Pomůžeme vám co nejefektivněji váš záměr projednat s dotčenými orgány státní správy a na stavebním úřadě tak, aby byly všechny strany spokojené. Vyřídíme vám všechny potřebné dokumenty, které vyžaduje stavba domu, jako je například územní souhlas nebo stavební povolení včetně kolaudace, či povolení užívání stavby.

 • 04
  Realizace

  V rámci projektu vás provedeme procesem výběru stavební firmy, případně doporučíme firmy, se kterými dlouhodobě spolupracujeme a jejichž kvalita práce je na vysoké úrovni. Při realizaci ohlídáme provedení stavby dle návrhu i její kvalitu v rámci autorského dozoru.

  Spolupracujeme jen s ověřenými společnostmi a dodavateli technologií.

 • 05
  Návrh interiéru

  Srdcem každého objektu je interiér, na který by se nemělo zapomínat.

  Je to prostor, ve kterém trávíme svůj život.

  Interiér má být vymyšlen chytře, s důrazem na detail a na míru každému člověku, aby se v něm cítil dobře. Rádi vám navrhneme interiér, který povznese váš život na jinou úroveň

 • 06
  Identita značky

  V projektech komerčních objektů či developerské výstavby jsme schopni zajistit péči o koncept a vystupování vaší značky – včetně vizuální identity společnosti, loga, nastavení sociálních sítí a užitého grafického designu.

  Vytvoříme tak celistvý funkční produkt, který má jednotný koncept prezentace na základě spojení architektury a konceptu prezentace vaší značky

 • 07
  Virtuální prohlídka

  Rádi pro Váš projekt vytvoříme virtuální prohlídku.

  Ať už se bude jednat o video showcase, nebo VR prohlídku s 3D brýlemi, Váš projekt se tak odprezentuje na vysoké kvalitativní úrovni.