Rodinný dům Nárysov

Family house Narysov

We design a single-storey family house in a newly built neighbourhood in the village of Narysov.

The character of the building is very typical with its elongated linear layout.

The entire layout is subject to a strictly rectangular layout. The central corridor passes through the centre of the house and thus connects the whole building longitudinally.

The main living space is located exactly in the centre of the rectangular plan. It makes up nearly a third of the entire building.

Functionally, it offers three main parts:

The living room, the open kitchen with a luxurious island, which flows directly into the dining area. This part of the layout is directly adjacent to a large outdoor terrace with its own summer kitchen, seating, tables and a tree island. The terrace is directly adjacent to the natural swimming pool with swimming and plant filtration area.

This core of the house is open not only to the garden but also to the opposite side. With the help of HS portals, the interior thus flows into the exterior and vice versa.

All living rooms thus face the generous garden with a pond. The service rooms, on the other hand, are oriented towards the property boundary. The garden also includes a house for storing garden furniture with a wine cellar, a sunken seating area with a fireplace and finally a separate building for the SPA.

The living room, which is the heart of the whole property, is connected to the covered terrace by two large HS portals.

The latter is not only generous, but is related in height to the water level. This offers a very specific garden that provides a program for even the most demanding.

In the north wing of the house there are children’s rooms, as well as a bar or a home cinema.

In the south wing, on the other hand, there is a parents’ zone, a study and technical rooms. The house includes a garage for two cars and an attached carport for additional parking. Materially, the building is designed as a combination of stone cladding and wooden slats to enhance the connection with the garden.

The organic materials help the building to blend in with its natural surroundings.

As part of the project, we also designed a garden where the main part consists of a natural pond with a deeper swimming area, a paddling pool and a cooling pool for the SPA. A shallow filtration section will then ensure clean water even during the hottest months.

Like the building, the garden has a linear character. The water area flows seamlessly into the living area. There is a sunken seating area and a basic badminton court.

New trees and shrubs are proposed for the garden. There will be a small orchard and fruit garden at the southern boundary of the site.

Other projects

kontakt1@2x
Jdete do toho?

Vytvoříme tak celistvý funkční produkt, který má jednotný koncept.

PROCES REALIZACE

 • 01
  Studie
 • 02
  Projekt
 • 03
  Inženýring
 • 04
  Realizace
 • 05
  Interier
 • 06
  Identita
 • 07
  VR prohlídka
 • Architektonická studie
 • Projektová dokumentace
 • Inženýrská činnost
 • Stavba domu
 • Návrh interiéru
 • Identita značky
 • Virtuální prohlídka
01 / 07
 • 01
  Architektonická studie

  Dokážeme vaše představy zformovat do jednoduchého a účelného konceptu, který bude odrážet váš názor na život.

  Vytvoříme vám studii, jejímž obsahem bude zejména dispoziční, hmotové a materiálové řešení objektu – včetně fotorealistické vizualizace domů a videa, abyste se do prostoru dokázali vžít a zamilovali si ho.

  Nově také nabízíme možnost projít si projekt ve virtuální realitě.

 • 02
  Projektová dokumentace

  Vytvořenou studii přetransformují naši architekti do všech fází projektové dokumentace tak, aby se zachoval koncept domu a jeho výraz.

  Pohlídáme si detaily a navrhneme vám nejoptimálnější konstrukci objektu. Spolupracujeme s nejlepšími odborníky v oboru, kteří nám pomáhají udržet tu nejvyšší kvalitu technologií.

 • 03
  Inženýring

  Pomůžeme vám co nejefektivněji váš záměr projednat s dotčenými orgány státní správy a na stavebním úřadě tak, aby byly všechny strany spokojené. Vyřídíme vám všechny potřebné dokumenty, které vyžaduje stavba domu, jako je například územní souhlas nebo stavební povolení včetně kolaudace, či povolení užívání stavby.

 • 04
  Realizace

  V rámci projektu vás provedeme procesem výběru stavební firmy, případně doporučíme firmy, se kterými dlouhodobě spolupracujeme a jejichž kvalita práce je na vysoké úrovni. Při realizaci ohlídáme provedení stavby dle návrhu i její kvalitu v rámci autorského dozoru.

  Spolupracujeme jen s ověřenými společnostmi a dodavateli technologií.

 • 05
  Návrh interiéru

  Srdcem každého objektu je interiér, na který by se nemělo zapomínat.

  Je to prostor, ve kterém trávíme svůj život.

  Interiér má být vymyšlen chytře, s důrazem na detail a na míru každému člověku, aby se v něm cítil dobře. Rádi vám navrhneme interiér, který povznese váš život na jinou úroveň

 • 06
  Identita značky

  V projektech komerčních objektů či developerské výstavby jsme schopni zajistit péči o koncept a vystupování vaší značky – včetně vizuální identity společnosti, loga, nastavení sociálních sítí a užitého grafického designu.

  Vytvoříme tak celistvý funkční produkt, který má jednotný koncept prezentace na základě spojení architektury a konceptu prezentace vaší značky

 • 07
  Virtuální prohlídka

  Rádi pro Váš projekt vytvoříme virtuální prohlídku.

  Ať už se bude jednat o video showcase, nebo VR prohlídku s 3D brýlemi, Váš projekt se tak odprezentuje na vysoké kvalitativní úrovni.