_02_DJI_20240221092411_0053_D084_tweak

Manor house conversion

The Baroque building of the manor house has a rich history and unique architecture.

During the reconstruction of the Manor House in Humpolec, emphasis is placed on the preservation of original elements and their restoration. Minor structural modifications will be made as part of the reconstruction.

In particular, the existing bay window in the gable roof will be extended and the facades will be revitalised. The change of the façade from the current apricot ochre colour to a pasty colour with light anthracite elements is designed with an emphasis on the legacy of the original colour combination. Within the internal structures, there will be minor alterations to the layout within the building and the conversion of part of the disused loft to residential use. The facades, ornaments and interiors have been carefully restored to maintain the authentic character of the building. This brings the atmosphere of a bygone era into the present.

 

A public gallery in the centre of Humpolec

The second part of the building will undergo a more significant conversion from its original function as a tenanted carpentry space to a public gallery.

As part of these alterations, the existing roof trusses will be revitalised and the addition of a new gable on the front elevation, which will be more evocative of the building’s industrial heritage. The intention is to respect and appreciate the cultural heritage that this building represents. Historic records and archives are being researched during the design process to gain as much information as possible about the original form of the house. This ensures that the renovation will be in keeping with the original idea.

 

The gallery area will be designed as a low energy building.

A rainwater retention tank will be placed in the garden for the purpose of renewable rainwater management.

The new function of the building as a gallery is in accordance with the current Zoning Plan of Humpolec. The plot is located in the area designated as mixed residential – urban. The use of the building as a gallery falls under the classification of civic amenities or services and is permissible in this area according to the Zoning Plan.

Interaction is an essential element of the project.

The building is designed to encourage gathering, interaction and social activities.

Outdoor spaces, terraces and gardens are carefully planned to offer space for communal events and relaxation. The interior is spacious and flexible, allowing easy movement and communication between different rooms.

The renovation of the manor house, taking into account its baroque character, historical significance and emphasis on communication, is a successful example of the use of old buildings for contemporary purposes. This project brings new life to the building, while preserving the historical heritage and creating space for social activities, but also inspiring an ecological and environmentally friendly approach.

Other projects

kontakt1@2x
Jdete do toho?

Vytvoříme tak celistvý funkční produkt, který má jednotný koncept.

PROCES REALIZACE

 • 01
  Studie
 • 02
  Projekt
 • 03
  Inženýring
 • 04
  Realizace
 • 05
  Interier
 • 06
  Identita
 • 07
  VR prohlídka
 • Architektonická studie
 • Projektová dokumentace
 • Inženýrská činnost
 • Stavba domu
 • Návrh interiéru
 • Identita značky
 • Virtuální prohlídka
01 / 07
 • 01
  Architektonická studie

  Dokážeme vaše představy zformovat do jednoduchého a účelného konceptu, který bude odrážet váš názor na život.

  Vytvoříme vám studii, jejímž obsahem bude zejména dispoziční, hmotové a materiálové řešení objektu – včetně fotorealistické vizualizace domů a videa, abyste se do prostoru dokázali vžít a zamilovali si ho.

  Nově také nabízíme možnost projít si projekt ve virtuální realitě.

 • 02
  Projektová dokumentace

  Vytvořenou studii přetransformují naši architekti do všech fází projektové dokumentace tak, aby se zachoval koncept domu a jeho výraz.

  Pohlídáme si detaily a navrhneme vám nejoptimálnější konstrukci objektu. Spolupracujeme s nejlepšími odborníky v oboru, kteří nám pomáhají udržet tu nejvyšší kvalitu technologií.

 • 03
  Inženýring

  Pomůžeme vám co nejefektivněji váš záměr projednat s dotčenými orgány státní správy a na stavebním úřadě tak, aby byly všechny strany spokojené. Vyřídíme vám všechny potřebné dokumenty, které vyžaduje stavba domu, jako je například územní souhlas nebo stavební povolení včetně kolaudace, či povolení užívání stavby.

 • 04
  Realizace

  V rámci projektu vás provedeme procesem výběru stavební firmy, případně doporučíme firmy, se kterými dlouhodobě spolupracujeme a jejichž kvalita práce je na vysoké úrovni. Při realizaci ohlídáme provedení stavby dle návrhu i její kvalitu v rámci autorského dozoru.

  Spolupracujeme jen s ověřenými společnostmi a dodavateli technologií.

 • 05
  Návrh interiéru

  Srdcem každého objektu je interiér, na který by se nemělo zapomínat.

  Je to prostor, ve kterém trávíme svůj život.

  Interiér má být vymyšlen chytře, s důrazem na detail a na míru každému člověku, aby se v něm cítil dobře. Rádi vám navrhneme interiér, který povznese váš život na jinou úroveň

 • 06
  Identita značky

  V projektech komerčních objektů či developerské výstavby jsme schopni zajistit péči o koncept a vystupování vaší značky – včetně vizuální identity společnosti, loga, nastavení sociálních sítí a užitého grafického designu.

  Vytvoříme tak celistvý funkční produkt, který má jednotný koncept prezentace na základě spojení architektury a konceptu prezentace vaší značky

 • 07
  Virtuální prohlídka

  Rádi pro Váš projekt vytvoříme virtuální prohlídku.

  Ať už se bude jednat o video showcase, nebo VR prohlídku s 3D brýlemi, Váš projekt se tak odprezentuje na vysoké kvalitativní úrovni.