Troja Views

Troja Views

Innovative architecture combined with nature and exceptional views

We designed a new architectural project in Prague’s Troja district called Troja Views.

This complex residential project not only promises modern design, but also offers spectacular panoramic views of the surrounding landscape and the unique Prague skyline. At the same time, it remains very respectful of its surroundings.

The context and conditions for the creation of the building specified a unique floor plan and material solution. This allowed for an interesting integration of modern architecture into the context of the adjacent development, the planned cable car and natural bio-corridors.

The main task of the investor was to design an apartment building with an emphasis on quality architecture and a sensitive approach to the surrounding development.

The building must not obstruct views from the existing development. This gave rise to receding floors and gradual lowering of individual segments. The smooth and rhythmic height profile recedes at points where the residents have their main views of the whole of Prague from the surrounding development.

At the same time, a cable car is to run through the site in the future, giving the building a second limit. The architectural design thus responds to these conditions and also gives space to the future plan in the footprint. The building thus becomes rounded in plan. It only appears in three quadrants of the plot.

The unique shape thus also provides a significant connection between the interior and the outdoor spaces of the terraces and the park. This offers the residents not only views from different perspectives, but also quality conditions and comfort for everyday life.

Part of the mass on the ground floors gives way to the utility protection zones, which creates the possibility of having a public space on the roof of the house, accessible to wheelchair users.

The public space is divided into two parts – urban and park.

The urban space is connected to the modernist structure, while the park space is connected to the existing woodland.

Several passageways have been created under the building, also a public space used for recreation, equipped for leisure activities and a gazebo at the intersection of the axes of the main through directions of the site.

The residential project is characterized by sloping green roofs that combine the principles of public and semi-public space. A public terrace is designed on the top of the house, serving as an additional place for gathering and relaxation.

The Troja Views project represents a unique combination of modern architecture with the surrounding environment, creating a unique and comfortable living space with respect to aesthetics, functionality and sustainability.

Other projects

kontakt1@2x
Jdete do toho?

Vytvoříme tak celistvý funkční produkt, který má jednotný koncept.

PROCES REALIZACE

 • 01
  Studie
 • 02
  Projekt
 • 03
  Inženýring
 • 04
  Realizace
 • 05
  Interier
 • 06
  Identita
 • 07
  VR prohlídka
 • Architektonická studie
 • Projektová dokumentace
 • Inženýrská činnost
 • Stavba domu
 • Návrh interiéru
 • Identita značky
 • Virtuální prohlídka
01 / 07
 • 01
  Architektonická studie

  Dokážeme vaše představy zformovat do jednoduchého a účelného konceptu, který bude odrážet váš názor na život.

  Vytvoříme vám studii, jejímž obsahem bude zejména dispoziční, hmotové a materiálové řešení objektu – včetně fotorealistické vizualizace domů a videa, abyste se do prostoru dokázali vžít a zamilovali si ho.

  Nově také nabízíme možnost projít si projekt ve virtuální realitě.

 • 02
  Projektová dokumentace

  Vytvořenou studii přetransformují naši architekti do všech fází projektové dokumentace tak, aby se zachoval koncept domu a jeho výraz.

  Pohlídáme si detaily a navrhneme vám nejoptimálnější konstrukci objektu. Spolupracujeme s nejlepšími odborníky v oboru, kteří nám pomáhají udržet tu nejvyšší kvalitu technologií.

 • 03
  Inženýring

  Pomůžeme vám co nejefektivněji váš záměr projednat s dotčenými orgány státní správy a na stavebním úřadě tak, aby byly všechny strany spokojené. Vyřídíme vám všechny potřebné dokumenty, které vyžaduje stavba domu, jako je například územní souhlas nebo stavební povolení včetně kolaudace, či povolení užívání stavby.

 • 04
  Realizace

  V rámci projektu vás provedeme procesem výběru stavební firmy, případně doporučíme firmy, se kterými dlouhodobě spolupracujeme a jejichž kvalita práce je na vysoké úrovni. Při realizaci ohlídáme provedení stavby dle návrhu i její kvalitu v rámci autorského dozoru.

  Spolupracujeme jen s ověřenými společnostmi a dodavateli technologií.

 • 05
  Návrh interiéru

  Srdcem každého objektu je interiér, na který by se nemělo zapomínat.

  Je to prostor, ve kterém trávíme svůj život.

  Interiér má být vymyšlen chytře, s důrazem na detail a na míru každému člověku, aby se v něm cítil dobře. Rádi vám navrhneme interiér, který povznese váš život na jinou úroveň

 • 06
  Identita značky

  V projektech komerčních objektů či developerské výstavby jsme schopni zajistit péči o koncept a vystupování vaší značky – včetně vizuální identity společnosti, loga, nastavení sociálních sítí a užitého grafického designu.

  Vytvoříme tak celistvý funkční produkt, který má jednotný koncept prezentace na základě spojení architektury a konceptu prezentace vaší značky

 • 07
  Virtuální prohlídka

  Rádi pro Váš projekt vytvoříme virtuální prohlídku.

  Ať už se bude jednat o video showcase, nebo VR prohlídku s 3D brýlemi, Váš projekt se tak odprezentuje na vysoké kvalitativní úrovni.