House by the forest

Dům u lesa

Harmonie s přírodou: Dům u lesa

V malé obci u Plzně jsme navrhli projekt domu pro mladou rodinu na velmi svažitém pozemku s výhledem do krajiny a přilehlého borovicového lesa.

Blízkost lesa byla pro investory zásadní nejen při koupi pozemku, ale i pro samotné zadání projektu.
Přítomnost lesa sebou totiž nese nejen krásnou přírodní scenérii, ale stejně tak ochranné pásmo (v našem případě 10m), ve kterém nemůže být umístěna stavba. Ochranné pásmo tak definovalo šikmý tvar všech podlaží a stalo se součástí designu domu.

Kreativní design pro svažitý pozemek

Pozemek se svažuje směrem na sever, les je pak umístěn na východní hranici parcely.

Zadáním investora bylo navrhnout dům, který nejenže zapadne do přírodního charakteru lokality, ale zároveň umožní výhled do lesa a krajiny z obývacího pokoje, při zachování maximálního soukromí při pohledu od západní hranice parcely (zde dům sousedí s jediným sousedem).

Parcela a její návaznost na ochranné pásmo lesa nám dala zajímavý impulz ustoupit od pravoúhlé půdorysné dispozice. Šikmý směr pásma je téměř rovnoběžný s severo-jižní směrovou osou. Vyplynul tak důmyslný půdorys postavený na pravidelných kosých polygonech. Ostrý úhel, který tak v půdorysu vzniká (pro zjednodušení řekněme 70 stupňů), není ani moc ani málo ostrý. Od klasického pravého se liší jen o 20 stupňů.

Dům jsme tak navrhli ve třech podlažích, které zároveň definují jednotlivé obytné zóny. První podzemní podlaží navazuje na příjezdovou komunikaci s prostornou garáží, hlavním vstupem, technickým zázemím a menším spa.

Dispozice nadzemních podlaží

Vycházíme z principu ustupujících podlaží. Ty tak tvoří zajímavé terasování podél profilu komplikovaného svahu parcely.

Vznikne tak systém vertikálních komunikací mezi podlažími, terasy vizuálně otevřené do krajiny, vegetační plochy téměř v obývacím pokoji a soukromý prostor funkčně navazující přímo na hlavní obytné prostory.

V prvním nadzemním patře pak najdeme denní pobytovou část domu s prostorným obývacím pokojem s velkými okenními otvory orientovanými výhledem do lesa a s menšími okny směrem na terasu s bazénem, nad jehož částí se pne konzola druhého nadzemního podlaží, která dělá přirozeně kryté venkovní sezení.

V druhém nadzemním podlaží se pak nachází zóna rodičů, dětské pokoje a pracovna. Všechny tři podlaží jsou vždy napojeny na přilehlý terén se systémem teras a pobytových venkovních ploch, aby byl dům co nejvíce propojen se zahradou a celý obchozí.

Materiálový výběr pro spojení Domu s okolním lesem

Velkým tématem byla volba materiálů na fasádě, aby dům co nejvíce splynul s okolním lesem, ale zároveň si zachoval tvář.

Nakonec zvítězila kombinace pohledového betonu, rostlin a tmavšího dřeva v kombinaci s hliníkovými okny.

Beton, jehož základ tvoří silikátové složky, písek a kamenivo (štěrk) vnáší přírodní elementy minerálů a kamene. S tím jak se časem jeho textura mění se bude návrh víc a více propojovat s přírodou. Myslíme si, že právě beton je materiál, který umí hezky stárnout. A s jeho životností to navíc chvíli potrvá.

Dřevo je základním stavebním materiálem už mnohá staletí. S novými technologiemi se jeho funkce i užití poněkud změnila a my ho tak zde používáme jako zdobný element.

Statickou funkci již dřevo neplní tak často, zejména ne v novostavbách. Opakem jsou samozřejmě dřevostavby, rekonstrukce a některé novostavby, kde jsou dřevěný krov a přiznané statické prvky ze dřeva nosným elementem celého návrhu.

Třetí pilíř materiálového řešení je vegetace. Rostliny jsou prvky subtilní, živé a komplexní. Terasování budovy a světelná expozice nám dala spoustu prostoru jak s vegetací pracovat. Idea je terasy využít a pomocí lineárních záhonů zabudovaných jako část zábradlí pokrýt římsy a plochy pod nimi popínavými a plazivými druhy.

Budova tak dostane texturu kterou nic jiného nenapodobí. Proměnlivá s ročními obdobími, pohyblivá ve větru, svěží na jaře… Živá zelená fasáda je prvek, který lze vytvořit pouze za pomoci rostlin.

Další projekty

kontakt1@2x
Jdete do toho?

Vytvoříme tak celistvý funkční produkt, který má jednotný koncept.

PROCES REALIZACE

 • 01
  Studie
 • 02
  Projekt
 • 03
  Inženýring
 • 04
  Realizace
 • 05
  Interier
 • 06
  Identita
 • 07
  VR prohlídka
 • Architektonická studie
 • Projektová dokumentace
 • Inženýrská činnost
 • Stavba domu
 • Návrh interiéru
 • Identita značky
 • Virtuální prohlídka
01 / 07
 • 01
  Architektonická studie

  Dokážeme vaše představy zformovat do jednoduchého a účelného konceptu, který bude odrážet váš názor na život.

  Vytvoříme vám studii, jejímž obsahem bude zejména dispoziční, hmotové a materiálové řešení objektu – včetně fotorealistické vizualizace domů a videa, abyste se do prostoru dokázali vžít a zamilovali si ho.

  Nově také nabízíme možnost projít si projekt ve virtuální realitě.

 • 02
  Projektová dokumentace

  Vytvořenou studii přetransformují naši architekti do všech fází projektové dokumentace tak, aby se zachoval koncept domu a jeho výraz.

  Pohlídáme si detaily a navrhneme vám nejoptimálnější konstrukci objektu. Spolupracujeme s nejlepšími odborníky v oboru, kteří nám pomáhají udržet tu nejvyšší kvalitu technologií.

 • 03
  Inženýring

  Pomůžeme vám co nejefektivněji váš záměr projednat s dotčenými orgány státní správy a na stavebním úřadě tak, aby byly všechny strany spokojené. Vyřídíme vám všechny potřebné dokumenty, které vyžaduje stavba domu, jako je například územní souhlas nebo stavební povolení včetně kolaudace, či povolení užívání stavby.

 • 04
  Realizace

  V rámci projektu vás provedeme procesem výběru stavební firmy, případně doporučíme firmy, se kterými dlouhodobě spolupracujeme a jejichž kvalita práce je na vysoké úrovni. Při realizaci ohlídáme provedení stavby dle návrhu i její kvalitu v rámci autorského dozoru.

  Spolupracujeme jen s ověřenými společnostmi a dodavateli technologií.

 • 05
  Návrh interiéru

  Srdcem každého objektu je interiér, na který by se nemělo zapomínat.

  Je to prostor, ve kterém trávíme svůj život.

  Interiér má být vymyšlen chytře, s důrazem na detail a na míru každému člověku, aby se v něm cítil dobře. Rádi vám navrhneme interiér, který povznese váš život na jinou úroveň

 • 06
  Identita značky

  V projektech komerčních objektů či developerské výstavby jsme schopni zajistit péči o koncept a vystupování vaší značky – včetně vizuální identity společnosti, loga, nastavení sociálních sítí a užitého grafického designu.

  Vytvoříme tak celistvý funkční produkt, který má jednotný koncept prezentace na základě spojení architektury a konceptu prezentace vaší značky

 • 07
  Virtuální prohlídka

  Rádi pro Váš projekt vytvoříme virtuální prohlídku.

  Ať už se bude jednat o video showcase, nebo VR prohlídku s 3D brýlemi, Váš projekt se tak odprezentuje na vysoké kvalitativní úrovni.